Úspora energií radikálnym spôsobom ovplyvňuje všetky stránky života a umocňuje aj potrebu nových trendov v stavebníctve. Tieto sa najmarkantnejšie prejavujú v myšlienkovom nazeraní oboch partnerov (investora a stavbára) na energetickú náročnosť projektovaných alebo stavaných budov. Začínajú sa uprednostňovať energeticky úsporné riešenia.
Jednou z ciest pre energetickú efektívnosť výstavby je cesta projektovania, ale aj kvalitná realizácia nízkoenergetických až „pasívnych“ domov. Je
nutné (zároveň smutné) konštatovať, že práve fáza výstavby takýchto objektov nesie najviac znakov nezvládnutia stavebných prác a stavebných technológií, ktoré sú pre tieto typy stavieb odporúčané.
Pre tento typ výstavby platí všeobecné odporúčanie, že obal stavby musí byť homogénny bez tepelných mostov aj vmiestach pripájaných výplňových konštrukcií. A je jedno, či je použitátechnológia drevostavby alebo
masívna akumulačná stavebná konštrukcia. Na overovanie tejto homogenity (vzduchotesnosti) sa používa testovacia metóda, tzv. Blowerdoortest. Meranie vzduchotesnosti obvodového plášťa budovy pomôže odhaliť porušené(nesprávne realizované) miesta v plášti budovy a umožní vykonať stavebné zásahy ešte pred dokončením celej stavby. Tento test sa preto štandardne vykonáva vo fáze „hrubej stavby“ po ukončení rozvodov inštalácií, ako je voda, kanalizácia, elektrina…
Účelom testu je lokalizovať miesta netesností stavebnej konštrukcie, lebo na bežný pohľad sa nedá zistiť, či je vyhotovený dokonale. Blowerdoortest odhalí netesnosti neviditeľné aj pre odborníkov. Výsledkom testu je presné lokalizovanie chybných miest v obale. Nedostatky netesností sa dajú následne odstrániť.
Energetický prínos
Ak budova nie je vzduchotesná, vplyvom rozdielov tlaku medzi interiérom a exteriérom uniká netesnosťami ohriaty vzduch, a teda energia potrebná na vytvorenie tepla. Ak budú v budove (vo fáze užívania)
netesnosti, výpočtami navrhnutý zdroj tepla bude pracovať v prevádzkovo náročnejších, teda neekonomických pomeroch. Primárna spotreba paliva bude vysoká a prevádzkové náklady (platby) budú zbytočne vysoké. Takéto stavby sú zároveň nešetrné voči životnému prostrediu, nakoľko produkujú zvýšené množstvá CO2.
Dobre navrhnutý (aj zrealizovaný) obal stavby chráni nielen v zime, ale aj vlete pred prehrievaním interiéru a odpadnú alebo sa aspoň znížia náklady na klimatizáciu.
Kvalitný návrh aj realizácia vylúčia kondenzáciu vlhkosti v obálke (obvodovom plášti) budovy, čím sa eliminujú budúce stavebné škody na minimum.
Ako zabezpečiť vzduchotesnosť
Najčastejším problémom zabezpečenia vzduchotesnosti sú projektom alebo realizáciou (najhoršie je, ak tento stav nastane v oboch prípadoch naraz) nevyriešené detaily typických miest. Sú to napríklad styk zvislých a vodorovných konštrukcií vo venci budovy, styk okna a ostenia, styk steny s podlahou, kozubové a komínové otvory, prestupy inštalácií cez steny,ale aj podlahy,často bývajú miesta netesností škatule pre zásuvky či vypínače. Ďalším problémom býva prerazenie parozábrany klincami (pri drevostavbách) alebo nevytvorenie vzduchotesnej roviny omietok v mieste styku s podlahou (omietky musia končiť v mieste „hrubej podlahy“). Pri krovoch je častou poruchou nedôsledné zlepenie parozábran v šikminách a neprilepenie parozábrany k zvislým stenám podkrovia. Najväčším aj najčastejším chybným detailom je zlé pripojenie škáry rámu okna a dverí k obalu stavby. Veľmi často sa zabúda na utesnenie elektrických rozvodov manžetami hlavne pri prechodoch cez obvodový plášť. Aj neomietnuté komínové teleso je zdrojom úniku tepla. Na jednom príklade vám ukážeme, že aj kozubová vložka môže byť netesná. Tu vystupuje aj horší problém s možným priotrávením sa CO2 alebo až požiarom.
Prax najlepší učiteľ
Aj keď je Blowerdoor test ešte stále netradičná testovacia metóda (všeobecne prevláda názor, že sa má používať len pri drevostavbách), naša firma už realizovala niekoľko testov murovaných stavieb rodinných domov. Pre čitateľov je iste lepšie vidieť na obrázkoch, ako sa spomínané nevyriešené detaily prejavili pri teste. Preto vám na obrázkoch prinášame príklady z praxe, lebo prax je najlepší učiteľ. Veríme, že sa nám aj týmto príspevkom podarí „prevalcovať“ zaužívaný názor o Blowerdoorteste, veď ide o nenáročnú, aj keď veľmi sofistikovanú testovaciu metódu,ktorej investičné náklady sa veľmi rýchlo vrátia.
Ing. Dušan Majer, Makrowin, s.r.o.