Rast ekonomiky a životnej úrovne závisí predovšetkým od dostatku a dostupnosti zdrojov energie. Dôsledkom je zvyšovanie spotreby energie a s tým spojený rast emisií CO2. Ako zaujímavosť možno uviesť, že od roku 1990, čo je východiskový rok podľa Kjótskeho protokolu, vzrástli emisie CO2 v roku 2003 celosvetovo z 20,6 na 26,1 mld. ton, čo je nárast o viac ako 26 %. Podľa odhadov odborníkov vzrastie dopyt po energii do roku 2020 o ďalších 40 %!
Naša spoločnosť sa zúčastnila po prvý krát na výstave CONECO, kde predstavila naše produkty, ktoré sú vďaka použitým materiálom a technológii výroby, ich zabudovaním do energeticky úsporných stavieb technickou a ekologickou špičkou medzi oknami.
V našom stánku sme Vám predstavili:
- MAKROWIN 88 – špičkové okno vhodné aj do energeticky úsporných stavieb
- MAKROWIN 78 – výborné parametre – výhodnejšia cena
- illbruck i3 systém – Vyrobiť samotné energeticky úsporné okno nepostačuje. Veľmi dôležité je jeho zabudovanie do stavby.
V súčasnosti sa najčastejšie používa len jeden spôsob montáže – okno je mechanicky ukotvené, zapenené polyuretánovou penou, ktorá je prekrytá vrstvou omietky.
Pri takto osadenom okne omietka v styku s oknom popraská a okolo okna vznikne škára, cez ktorú potom začnú vnikať voda a vlhkosť, degradujúce samotnú montážnu penu. V priestore medzi oknom a obvodovou stenou vzniká vhodné prostredie na tvorbu plesní. Cez škáru uniká z miestnosti teplo a do interiéru vniká hluk z exteriéru. Takýmto osadením okna do stavby môžeme zhoršiť jeho hlukový útlm a súčiniteľ prechodu tepla o približne 30 %.
Ani tento detail sa pri téme okien podceňovať neoplatí. Zaplatíme stotisíce za kvalitné okná, ktorých deklarované parametre (súčiniteľ prechodu tepla, hlukový útlm) potom nedosiahneme pre nevhodné riešenie utesnenia škáry medzi oknom a obvodovou stenou či pre neodbornú montáž.