Odborné stretnutie (seminár), ktoré sa konalo 8. 4. 2010 v Senci, organizovali spoločnosti Makrowin, s.r.o., a Tremco illbruck, s.r.o. Bolo určené pre širšiu odbornú verejnosť – architektov, projektantov, investorov, ale aj všetkých, ktorí sa zaujímajú o energeticky úsporné stavby. V programe bolo niekoľko odborných prednášok na témy týkajúce sa problémov výstavby energeticky úsporných domov.
Ing. arch. Eugen Nagy, PhD., sa vo svojom vstupe zameral nielen na výstavbu pasívneho domu, ale aj na jeho posúdenie z hľadiska ekológie. Spomenul základné princípy ako aj výhody pasívneho domu, pričom vyzdvihol drevostavbu ako ideálny konštrukčný materiál pre pasívny dom. Chyby pri návrhu a realizácii PD môžu mať značné dôsledky pri jeho užívaní.
Ing. Petr Keller (Energiaservis, s. r. o.) rozviedol problematiku tepelných mostov – možnosti vzniku a ako im predchádzať.
Ďalšou dôležitou témou, ktorou sa zaoberal Ing. Dušan Majer (Makrowin, s.r.o.), je vzduchotesnosť obvodového plášťa, ktorá je dosť problematická najmä pri konštrukčných systémoch z dreva. Vzduchotesnú rovinu v obvodovom plášti nesmú narušiť ani okná, preto je veľmi dôležitá ich správna montáž. Existujú viaceré metódy merania a zisťovania netesností. Pri bývaní vo „vzduchotesnom“ dome musí byť zabezpečená aj hygienicky potrebná výmena vzduchu.
Miroslav Kratochvíl (Tremco-illbruck, s.r.o.) sa vo svojom vstupe venoval možnostiam správneho utesnenia okien, spojov v obvodovom plášti ako aj technologickým postupom a materiálom pre utesnenie. Správny výber konštrukcie okien pre pasívny dom, projektovanie detailov osadenia ako aj kvalitná montáž či najčastejšie chyby boli témy ďalšej prednášky – Ing.MiroslavaMoška a Jaroslava Kroupu z Makrowinu. Výplňové konštrukcie pasívneho domu musia mať izolačné sklá. O parametroch izolačných trojskiel a ich bezpečnosti vzhľadom na rozmery hovoril Jozef Dreveňák z firmy Nitrasklo, a. s. Posledná téma sa týkala povrchových úprav drevených konštrukcií vystavených poveternostným vplyvom. Ing. Ján Svocák z firmy Adler Slovensko, s. r. o., rozprával aj o novej generáciimateriálov a riešení tohto problému s cieľom dosiahnutia predĺženia životnosti drevených výrobkov. Seminár bol zameraný hlavne na praktické skúsenosti a rady, čomu predchádzať pri projektovaní a realizovaní energeticky pasívnych a nízkoenergetických stavieb. Nešlo teda o komerčnú prezentáciu s cieľom niečo predať, ale predovšetkým o ukážku trendov a predstavenie nových myšlienok.
Čítaj celý článok kliknutím na pdf dokument…
Pozorně jsem si přečetl celý program a přemýšlím, zda by pro vás do budoucna nebylo zajímavé, obohatit tento seminář o zkušenosti specialisty na stavební sklo. S panem architektem Nagy řešíme sklo na velkých administrativních budovách a zjišťujeme, že je stále co se učit. Podívejte se na tyto témata, která lze přizpůsobit potřebám semináře. Pozval bych i specialisty a praktiky z českých firem a stavební fakulty ČVUT v Praze, o kterých vím, že si uvědomují důležitost těchto setkání.
P.S.: Líbí se mi váš přístup k práci, děláte to s láskou k ní samotné a nenabízíte jen okna. Ať už se na některém z těchto seminářů potkáme, budu vás stále sledovat, abych se něčemu přiučil.
Děkuji
Ďakujem za námet pán Ing. Sázovský. Určite bude architektov a projektantov zaujímať ako správne navrhnúť zasklenie na nízkoenergetický alebo pasívny dom, keďže sa pri týchto stavbách často navrhujú veľké presklenné steny a zabúda sa pritom na bezpečnosť osôb, či už vo vnútri budovy alebo mimo nej. Bezpečnosť sa u nás na Slovensku v tejto oblasti dosť podceňuje.
Teším sa na ďalšie postrehy a námety.
Pekný deň.