Koľko prekryť rám pekného dreveného okna tepelnou izoláciou v pasívnom dome? Túto otázku si položí skoro každý staviteľ pasívneho domu pri zatepľovaní obvodového plášťa…
Je už známe, že tepelnotechnická kvalita akéhokoľvek oknamôže byť znehodnotená nesprávnou montážou do obvodovej konštrukcie. Riešení a aj materiálov na správnu montáž je dostatok. Jednou z možností je prekrytie určitej časti rámu okna zatepľovacím systémom. Zmôjho pohľadu je toto riešenie najsprávnejšie, nakoľko sa týmto riešením eliminuje aj tzv. lineárny stratový súčiniteľ tepelného mosta osadenia okna. Často sa však stretávam s požiadavkou (hlavne ženskej časti zákazníkov), aby sa pekný drevený rám okna tepelnou izoláciou prekryl minimálne. Zákazníci požadujú max. 1 cmfasádneho izolantu, ktorýmsa prekryje len “montážna pena“ a z pohľadovej šírky rámu okna, ktorá je cca 8 cm, skoro nič neprekryje. Splnením tejto požiadavky zákazníka sa však nesplní požiadavka na elimináciu tepelnéhomosta. Ak staviate energeticky úsporný dom, je ťažké vyhovieť tejto požiadavke investora, pretože, ako somuž uviedol, pripojenie okna je veľmi rizikové z dôvodu straty tepla. Pri výstavbe akéhokoľvek domu teda platí, že každý detail osadenia okna je špecifický a pri pasívnomdome je potrebné konkrétne riešenie zvážiť a overiť výpočtom. Zároveň platí, že okno musí byť správne osadené aj v stavebnom otvore.
Z pohľadu komplexného prístupu k šetreniu tepelnej energie cez obal stavby platí požiadavka, že osadenie okna v obálke energeticky pasívneho domu je potrebné navrhnúť tak, aby tepelný most osadenia okna bol minimalizovaný a v pripojovacej škáre sa nedosahovala kritická povrchová teplota kondenzácie vodnej pary (12,6 °C), ktorá môže spôsobiť tvorbu plesní v mieste osadenia okna. Ideálnym miestom je osadenie okna do tepelnoizolačnej roviny obvodového plášťa, pretože tým sa podstatne zmenšuje tepelný most osadenia okna. Nevýhodou tohto riešenia je vyššia cena montáže.
Ďalší dôvod správneho zateplenia rámu okna je fakt, že u pasívnych domov hodnotu tepelného mosta osadenia okna je potrebné zadať do energetického výpočtu tepelných strát vo výpočtovom programe PHPP, ktorým sa vypočíta energetická bilancia pasívneho domu. Výpočet tepelného mosta osadenia okna sa vykonáva špeciálnym softwarom pre stavebnú tepelnú techniku umožňujúcu výpočty dvojrozmerných (2D) tepelných polí, ktoré v porovnaní so zjednodušenými výpočtovými metódami dávajú presnejšie výsledky (pozri obrázky, ktorými ilustrujeme technické riešenia pripojovacej škáry dreveného okna). Otázka, ktorú chceme v tomto príspevku zodpovedať, znie nasledovne: Koľko cm rámu okna je potrebné prekryť izoláciou, aby lineárny stratový súčiniteľ tepelného mosta osadenia okna (Ψg) bol dostatočne nízky pre maximálne zminimalizovanie tepelných strát. Ukážeme si tieto situácie na príklade s osadením dreveného okna z našej produkcie (Makrowin 88G2), ktoré je vhodné pre zabudovanie pre pasívne domy.
Drevené okno MAKROWIN 88G2
Uf = 0,76 W/(m2.K)
Ug = 0,6 W/(m2.K)
Ψg = 0,029 W/(mK)
Obvodový plášť pasívneho domu, do ktorého sa okno vkladá, pozostáva: vápennopiesková tehla, hrúbka 175 mm, λ = 0,990W/(mK), zatepľovací systém, v ktorom je použitá izolácia Neopor, hrúbka 300 mm,
Ψg = 0,032 W/(mK), vnútorné omietky hrúbky 20mm…. celková U hodnota steny U = 0,102 W/(m2.K).
Zhrnutie výsledkov:
Cieľom tohto príspevku bolo čitateľom – neodborníkom vysvetliť, ako minimalizovať lineárny stratový súčiniteľ tepelného osadenia okna MAKROWIN 88G2, zabudovaného v obálke pasívneho domu, ktorý sa zlepšuje prekrytím rámu okna tepelnou izoláciou (pozri tabuľku). Pre osadenie okna MAKROWIN 88G2 v obvodovom plášti pasívneho domu v tomto prípade postačuje aj prekrytie rámu okna 3 cm tepelnou izoláciou. K dobrému výsledku prispel aj spôsob osadenia okna do roviny tepelnej izolácie.
Je na rozhodnutí projektanta EPD a investora, ktorú alternatívu zvolí vzhľadom na očakávanú hodnotu mernej potreby tepla na vykurovanie pasívneho domu.
Ing. Duša Majer, Makrowin, s.r.o.
Publikované v časopise Dom a Byt
Čitaj celý článok kliknutím na .pdf dokument